Plánované akce 2024

11. 3. vystoupení na Valentinské pouti, Příbor
20. 3. koncert Byli naši, byli v Muzeu Fojtství, Kopřivnice
23. 3. vystoupení na velikonočním jarmarku, Příbor

Smíšený pěvecký sbor Valentin z Příbora vznikl v roce 2015 jako seskupení nadšenců, kteří pod vedením své sbormistryně a zakladatelky Mgr. et Mgr. art. Blanky Hrubé, Ph.D. nacvičili vystoupení na mezinárodním festivalu Song fest, v němž představili místní písně. Protože měl program úspěch a zpěváky neopustilo nadšení, rozhodli se, že budou i ve své další činnosti putovat cestou po zapomenutých krajových písních.

Soubor se věnuje především autorskému zpracování lidových písní z Příbora a okolí a zaměřuje se na oživení převážně těch méně známých. Při svých vystoupeních tak připomíná kouzlo lašské kultury a vyjadřuje úctu k tradici mluveného i zpívaného slova našich předků.

V současnosti spolupracuje s Muzeem Fojtství v Kopřivnici, neboť zpracovává přes sto let starý zpěvník Leopolda Víchy, který je zde uložen. Leopold Vícha patřil k nejvýznamnějším sběratelům lidových písní a v prosinci 2021 připomněl soubor Valentin koncertem Před Betlemem 100. výročí jeho úmrtí. Nově rozezněl soubor také Kopřivnické písničky Emila Hanzelky, jež uvedl na v květnu 2023 na jarním koncertě s názvem Ženilo se staré trdlo.

Za dobu svého působení se počet původních členů zdvojnásobil. V současné době je tvořen zpěváky napříč všemi generacemi a různými profesemi. Nejmladší zpěvačce je 12 let a nejzasloužilejší členové jsou z řad seniorů.

K trochu netradičním členům patří dvě krásné krojované loutky, které pro nás vytvořil příborský řezbář pan Metoděj Beran.

Naše vystoupení jsou také doplněna tanečními vstupy tanečníků ze Souboru lidových písní a tanců Hlubina Ostrava.

Za dobu činnosti souboru se ustálila také kapela Valentina pod vedením Mgr. Evy Nedjalkové.

Během svého působení vystoupil pěvecký soubor v Příboře a okolí na řadě koncertů při různých příležitostech. Účinkuje na adventních a vánočních koncertech, Valentinské pouť a jarmarcích, jarních koncertech, Mezinárodním dni památek a sídel, oslavách města Příbora, koncertech pro domovy seniorů… Z jednotlivých programů se podařilo sestavit již dva zpěvníky:

Videopozvánka na štěpánský koncert souboru Valentin

Potřebujete se na něco zeptat? Napište Martě.
centrumbystrina@gmail.com